2011 májusi érettségi

Korábbi érettségi feladatsorok, egyéb témák
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Lezárt
premadrienn

Re: 2011 májusi érettségi

Hozzászólás Szerző: premadrienn » 2011.06.03. 12:32

Sziasztok!
Ne izguljatok az emelt érettségi miatt, nem nehéz. Én a nitrogén vegyületeit húztam. Egy kísérletet kellett elvégeznem, azonosítanom kellett a tejsavat, szőlőcukort és Na-acetátot metilnarancs és fenolftalein indikátorral. A B feladat atomok méretének összehasonlítása volt. A Be, B, Li, Na, K. A megadott atom sugarak alapján.Előttem a az acetilénről és Ca- vegyületekről beszéltek, meg a cisz-transz izomériáról, halogénvegyületekről.
Sok sikert annak, aki még nem érettségizett!!
Üdv: Adrienn

Gróbusz

Hozzászólás Szerző: Gróbusz » 2011.06.03. 10:06

Verka írta:Sziasztok!
Én túl vagyok rajta: A tétel: Naoh fizikai kémia tul. Reakció fémekkel, savakkal szerves szervetlennel, hlogéntartalmú szénhidrogénekkel, előállítás és felhasználás
Btétel Réz oxidra H2 -->redukció
c tétel:kéntrioxid előállítása so2 o2 miért melegítjük ha exoterm és hogyan lehetne még eltolni a kén-trioxid felé:)
Amit még hallottam egy A tétel volt valami a Karsztosodásról és mészkő dolomit meg viz és savak de azt nem nagyon tudom ,hogy mi volt mert épp dolgoztam a tételemet
mindenkinek sok szerencsét:)

Jajj, most beparáztam. Karsztjelenségek?:D Miért nem tudnak mondjuk fehérjéket kérdezni, vagy mondjuk nitrogén-oxigén összehasonlítást? O.O :D

Verka

Hozzászólás Szerző: Verka » 2011.06.02. 17:27

Sziasztok!
Én túl vagyok rajta: A tétel: Naoh fizikai kémia tul. Reakció fémekkel, savakkal szerves szervetlennel, hlogéntartalmú szénhidrogénekkel, előállítás és felhasználás
Btétel Réz oxidra H2 -->redukció
c tétel:kéntrioxid előállítása so2 o2 miért melegítjük ha exoterm és hogyan lehetne még eltolni a kén-trioxid felé:)
Amit még hallottam egy A tétel volt valami a Karsztosodásról és mészkő dolomit meg viz és savak de azt nem nagyon tudom ,hogy mi volt mert épp dolgoztam a tételemet
mindenkinek sok szerencsét:)

tatjoka

Hozzászólás Szerző: tatjoka » 2011.06.02. 13:18

Verka írta:Hello a 32 kísérletben mi a szerepe a H2o2-nek?:D a reakciókat vágom, de mi a szerepe?:S
Majd fél 4 kor lesz amit tudok megosztom majd:)
Oxidálószer

Verka

Hozzászólás Szerző: Verka » 2011.06.02. 12:55

Hello a 32 kísérletben mi a szerepe a H2o2-nek?:D a reakciókat vágom, de mi a szerepe?:S
Majd fél 4 kor lesz amit tudok megosztom majd:)

tatjoka

Hozzászólás Szerző: tatjoka » 2011.06.02. 12:11

Verka írta:Szaisztok az lenne a kérdésem, hogy miért levegő jelenlétében nyeletjük el a nitrogén-dioxidot a salétromsav gyártás során?:)
Sürgős holnap szóbeli:)
köszi
Halii! Na hogy ment a szóbeli ? milyen feladatokat kaptál? ( amilyen tételek meg kisérletek voltak és emlékszel rá légyszi ird le , segits ennyivel sorstársaidon :D ) remélem jól sikerült ! ;)

hanna

Hozzászólás Szerző: hanna » 2011.06.01. 17:59

4(NH3) + 5(O2) --> 4NO + 6(H20) Kb. 700 fok, és platinakatalizátor kell hozzá

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2011.06.01. 16:32

Verka írta:húú nagyon köszönöm és a NO-t miért nem nitrogénből hanem ammóniából gyártják?:)
neked is sok sikert én már nagyon izgulok:D:D
Nitrogénből előállítani 3000 celsius fok kéne: 2 NO+ O2= 2 NO2 (villámlásnál egyesülnek, mivel a 3-szoros kötés miatt a nitrogén kötési energiája nagyon nagy, így kicsi a reakcióképessége.). NH3-ból hogy gyártanak NO-t? Én csak a 30%-os salétromsavval tudom ( Cu+ 8HNO3= 3 Cu(NO3)2 + 2 NO+ 4 H2O). De attól még lehetséges, hogy NH3-ból is lehet csak én nem tudom...

Verka

Hozzászólás Szerző: Verka » 2011.06.01. 16:22

húú nagyon köszönöm és a NO-t miért nem nitrogénből hanem ammóniából gyártják?:)
neked is sok sikert én már nagyon izgulok:D:D

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2011.06.01. 16:14

Verka írta:Szaisztok az lenne a kérdésem, hogy miért levegő jelenlétében nyeletjük el a nitrogén-dioxidot a salétromsav gyártás során?:)
Sürgős holnap szóbeli:)
köszi
A NO2 reakciója vízzel: 2NO2+ H2O= HNO2+ HNO3. NO2-ben a N oxidációs száma +4, HNO2-ben +3, HNO3-ban +5. Tehát HNO3 képződése oxidáció. Ahhoz, hogy a HNO3-ból keletkezzen több, oxidatív körülményeket kell teremteni, ezért alkalmaznak oxigént. Így az előállítás: 2 NO2+ H2O+ 1/2 O2= 2 HNO3
Sok sikert holnapra! (Én szombaton megyek, már nagyon félek!:( )

Lezárt