2012 májusi érettségi

Korábbi érettségi feladatsorok, egyéb témák
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Eszter

Re: 2012 májusi érettségi

Hozzászólás Szerző: Eszter » 2012.05.16. 16:07

Na utánakerestem a középszintű érettségiben a szövegelemzésnek, és íme: http://m.origo.hu/dwap/origo/tudomany/2 ... allat.html
Nem tudom megnyitja-e a linket, remélem nem gáz :S
Ezzel kapcsolatban volt egy olyan kérdés (csak erre emlékszem), hogy írni kellett példát az ember izzadságában lévők közül az alábbiakra: a, illóanyag; b, szagtalan szervetlen vegyület; c, szagtalan szerves anyag; d, kellemetlen szagú szerves vegyület. Szerintem volt még más szempont is, de sajnos nem emlékszem a többire :S

anonyyyymus

Hozzászólás Szerző: anonyyyymus » 2012.05.16. 15:59

szőlőmag írta:Az emelt feladatsor szerintem sem lett volna olyan nehéz, viszont a brómos-benzines feladatot én is szépen elrontottam. De az én hibám, mert nem néztem rendesen utána. Na meg persze a figyelmetlenségemből elszállt pontok... ezekért tudok nagyon mérges lenni magamra.
A számolások közül az utolsó, az elektrolízises volt az, ami majdnem kifogott rajtam. Az egész feladatsort, annak az egynek a kivételével, 2 és fél óra alatt megcsináltam, de azzal vért izzadtam másfél órán keresztül, pedig az érte a legkevesebb pontot, lefogadom, hogy megint túlbonyolítottam valamit benne.
Összességében korrekt feladatlap volt, viszont a kristályvizesnél kissé nekem kétértelmű volt a feladat. Mert szerintem adott hőmérsékleten nem lehet túltelített egy oldat, a maximum tömegű oldott anyagot oldja, a többi meg oldatlan sóként marad. Vagy lehet, hogy én gondolom rosszul, mert a megkérdezettek közül mindenki túltelítettnek írta az adott oldatot. Mindenesetre várom, hogy felkerüljenek a megoldások, kíváncsi vagyok rájuk.
Ne aggódj, az biztosan telített oldat lesz, feloldatlan sóval. Túltelített oldatot csak úgy hozhatsz létre, ha magasabb hőmérsékleten telítettet csinálsz, majd azt lehűtöd, úgy hogy nem zavarod meg ( ha egy kicsi rázkódás is éri akkor egyből megindul a kikristályosodás ). Azt a túltelített szót csak azért írták oda, hogy megszórja a népet, ami sikerült is...

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2012.05.16. 15:48

gbr írta:
Eszter írta:Sziasztok! Lesznek fent az oldalon ilyen nem hivatalos megoldások?
Középszintű valószínűleg nem, emelt szintű talán. Egyelőre nem tudok ígérni semmit...
Sajnos most már szinte biztos, hogy a holnap reggeli hivatalos közzététel előtt nem lesz "nem hivatalos" megoldás (nincs feladatsor). Ha csak emlékezetből le nem írjátok a feladatokat 8-)

szőlőmag

Hozzászólás Szerző: szőlőmag » 2012.05.16. 15:44

Az emelt feladatsor szerintem sem lett volna olyan nehéz, viszont a brómos-benzines feladatot én is szépen elrontottam. De az én hibám, mert nem néztem rendesen utána. Na meg persze a figyelmetlenségemből elszállt pontok... ezekért tudok nagyon mérges lenni magamra.
A számolások közül az utolsó, az elektrolízises volt az, ami majdnem kifogott rajtam. Az egész feladatsort, annak az egynek a kivételével, 2 és fél óra alatt megcsináltam, de azzal vért izzadtam másfél órán keresztül, pedig az érte a legkevesebb pontot, lefogadom, hogy megint túlbonyolítottam valamit benne.
Összességében korrekt feladatlap volt, viszont a kristályvizesnél kissé nekem kétértelmű volt a feladat. Mert szerintem adott hőmérsékleten nem lehet túltelített egy oldat, a maximum tömegű oldott anyagot oldja, a többi meg oldatlan sóként marad. Vagy lehet, hogy én gondolom rosszul, mert a megkérdezettek közül mindenki túltelítettnek írta az adott oldatot. Mindenesetre várom, hogy felkerüljenek a megoldások, kíváncsi vagyok rájuk.

Qwark

Hozzászólás Szerző: Qwark » 2012.05.16. 15:41

Nekem is az idővel volt problémám középszinten, mert az elmélet sem olyan "csukott szemmel beírom" volt, azon is kellett gondolkodni több helyen is, de a számolásos feladatok is szerintem nehezebbek voltak mint az ezelőtti érettségikben lévők.

anonyyyymus

Hozzászólás Szerző: anonyyyymus » 2012.05.16. 15:16

Persze nem volt könnyű az emelt érettségi, de hát az érettségi követelményben minden egyes rész benn volt, aki felületesen tanul az pórul járhat... Nem kötelező nekik egyenlő arányban elosztani a témakörök között a kérdéseket.
Nekem nem okozott különösebb gondot, talán az hogy néha kevés helyet hagytak a számításoknak, de egyet kivéve sikerült besűrítenem őket így is. :)

ismétlős

Hozzászólás Szerző: ismétlős » 2012.05.16. 14:54

Sziasztok!

Szerintem is kevés volt az idő. Nem volt annyira vészes, de volt egy-két kérdés amit pontosabban tettem volna fel, mert hát ha így vesszük A ha úgy B de ha azt nem számítjuk akkor C... Pl a xantoprotein reakcióra való rákérdezés... :(
(Közép)

stamina

Hozzászólás Szerző: stamina » 2012.05.16. 14:21

Hát pontosan! Ilyen számítások nem 120 percet igényeltek volna. Én az összes előző évit megcsináltam és úgy érzem, hogy ezek kilógtak a sorból. Legalább az egyik lehetett volna könnyebb...

...

Hozzászólás Szerző: ... » 2012.05.16. 13:52

Sziasztok!

Szerintem is nehéz volt a közép kémia, nem volt lehetetlen, de ennyi idő alatt és ilyen feladatok... Hát nem hiszem hogy 90 felett lesz. :(

natrium

Hozzászólás Szerző: natrium » 2012.05.16. 13:51

nehezen sikerult raalnom de aztan ment a szamitasok eleg korrektek voltak de az tablazatos feladat szerintem aranytalanul nehez volt a bromosnal is voltak nehezek. kb 10 regi erettsegit megcsinaltam mar felkeszulesnek azok 2ora alatt 90 %korulre jottek ki erre elegge raparaztam kicsit kapkodos szenvedes lett a vege 80 korulre tippelem. (emelt)

Lezárt