2013 májusi érettségi

Korábbi érettségi feladatsorok, egyéb témák
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Jens

Re: 2013 májusi érettségi

Hozzászólás Szerző: Jens » 2013.06.09. 19:56

az oldott anyagot mutatja, függetlenül attól h disszociált-e vagy sem. a disszociáltat is semlegesíti a bázis meg a disszociálatlant is, ahogy a reakcióegyenletből is látszik, h 1 mol ecetsav 1 mol NaOH val reagál. természetesen ilyenkor nem pH 7-ig közömbösítünk, hanem addig amíg az összes sav és lúg el nem fogy és Na-acetát oldat lesz, aminek egyébként lúgos a kémhatása, szóval NCST jól mondta h egyforma mennyiség kell.
Vendeg írta:De a koncentracio az "oldott anyagot" mutatja meg egy dm3 oldatban. Az ecetsav nem disszocial 100%ban, mint a NAOH, tehat attol fuggetlenul, h mindketto koncentracioja egyforma, itt a savallandot is figyelembe kell venni (szerintem)

NCST írta:ez így nem okés, hiába gyenge a sav, ugyanannyi mennyiség szükséges belőle a bázis semlegesítéséhez, mint az erős savból, tehát ha azonos a koncentráció akkor egyforma mennyiség kell
vendég írta:Nem, mert az NAOH egy eros bazis, mig az ecetsav gyengebb sav, igy az ecetsavbol tobbet kell venni ahhoz, h semlegesitsd a lugot.

Vendeg

Hozzászólás Szerző: Vendeg » 2013.06.09. 09:40

De a koncentracio az "oldott anyagot" mutatja meg egy dm3 oldatban. Az ecetsav nem disszocial 100%ban, mint a NAOH, tehat attol fuggetlenul, h mindketto koncentracioja egyforma, itt a savallandot is figyelembe kell venni (szerintem)

NCST írta:ez így nem okés, hiába gyenge a sav, ugyanannyi mennyiség szükséges belőle a bázis semlegesítéséhez, mint az erős savból, tehát ha azonos a koncentráció akkor egyforma mennyiség kell
vendég írta:Nem, mert az NAOH egy eros bazis, mig az ecetsav gyengebb sav, igy az ecetsavbol tobbet kell venni ahhoz, h semlegesitsd a lugot.
Vendég írta:sziasztok! egy kérdésem lenne, ez egy régebbi feladatsorban volt, csak nem vagyok biztos benne, hogy jó a megoldásom:
100 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú ecetsavat akarunk semlegesíteni 100 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú
NaOH-oldattal. helyesen járunk-e el.
szerintem igen, 1 mol sav 1 mol bázissal reagál CH3-COOH + NaOH-> (CH3-COO-) + (Na+) + H2O, szóval, ha megegyeznek a koncentrációk, akkor egyforma mennyiség kell. helyesen gondolom?

egyébként a két korábbi kérdésre: idén a 73 és a 80.5 is a felső kategóriába tartozik, mindkettőtöknek gratula! :)
Vendég írta:sziasztok! egy kérdésem lenne, ez egy régebbi feladatsorban volt, csak nem vagyok biztos benne, hogy jó a megoldásom:
100 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú ecetsavat akarunk semlegesíteni 100 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú
szerintem igen, 1 mol sav 1 mol bázissal reagál CH3-COOH + NaOH-> (CH3-COO-) + (Na+) + H2O, szóval, ha megegyeznek a koncentrációk, akkor egyforma mennyiség kell. helyesen gondolom?

egyébként a két korábbi kérdésre: idén a 73 és a 80.5 is a felső kategóriába tartozik, mindkettőtöknek gratula! :)

NCST

Hozzászólás Szerző: NCST » 2013.06.08. 14:42

ez így nem okés, hiába gyenge a sav, ugyanannyi mennyiség szükséges belőle a bázis semlegesítéséhez, mint az erős savból, tehát ha azonos a koncentráció akkor egyforma mennyiség kell

NCST

Hozzászólás Szerző: NCST » 2013.06.08. 14:38

chr írta:Sziasztok!
Milyen kémiai folyamat során lesz but-1-énből but-2-én?
le van írva a Szerves kémia fórumban:
:arrow: viewtopic.php?f=5&t=11

chr

Hozzászólás Szerző: chr » 2013.06.08. 14:30

Sziasztok!
Milyen kémiai folyamat során lesz but-1-énből but-2-én?

vendég

Hozzászólás Szerző: vendég » 2013.06.08. 10:30

Nem, mert az NAOH egy eros bazis, mig az ecetsav gyengebb sav, igy az ecetsavbol tobbet kell venni ahhoz, h semlegesitsd a lugot.

gábor

Re:

Hozzászólás Szerző: gábor » 2013.06.07. 20:34

Szilva írta:Mit mondanátok,ha azt a tételt húznátok,hogy:A fizikai és a kémiai átalakulások energiaviszonyai. Túl kevés dolog jut eszembe róla.Adnak hozzá vezető kérdéseket is valójában,vagy csak ennyi,és fejtsd ki ahogy tudod?
ez a termokémia, oldáshő, rácsenergia, reakcióhő, képződéshő, exoterm és endoterm folyamatok, Hess-tétel stb.

Szilva

Hozzászólás Szerző: Szilva » 2013.06.07. 14:14

Mit mondanátok,ha azt a tételt húznátok,hogy:A fizikai és a kémiai átalakulások energiaviszonyai. Túl kevés dolog jut eszembe róla.Adnak hozzá vezető kérdéseket is valójában,vagy csak ennyi,és fejtsd ki ahogy tudod?

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.06.07. 08:38

sziasztok! egy kérdésem lenne, ez egy régebbi feladatsorban volt, csak nem vagyok biztos benne, hogy jó a megoldásom:

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.06.06. 18:47

a nem valami fényes azt takarja,hogy lett 14% is de az átlag 60%körül van.

Lezárt