2013 májusi érettségi

Korábbi érettségi feladatsorok, egyéb témák
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
aletta

Re: 2013 májusi érettségi

Hozzászólás Szerző: aletta » 2013.05.27. 15:39

Valaki tud valami könyvet,vagy oldalt,ahol csak kidolgozott szóbeli mintatételek vannak leírva? Köszi!

Kriszti

Hozzászólás Szerző: Kriszti » 2013.05.21. 19:57

Mindenképp menj, alig vannak akiknek ilyen "jó" lett, szóbelivel felhúzhatod és ha a bioszod is rendben bármilyen orvosi menni fog. Minden orvosira készülő osztálytársam rosszabbat írt nálad

valaki

Hozzászólás Szerző: valaki » 2013.05.20. 16:14

nekem 77 lett, de nem tudom, hogy elmenjek-e szóbelizni

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.05.16. 18:13

julcsi írta:Sziasztok!! :) /új vagyok az oldalon/

Ha a megoldókulcsban (4/7) táblázatos feladatban csak diszperziós kötést írtam, akkor nem jár a pont ? :( Sőt, mivel 2 válasz ér 1pontot az előtte lévőért se kapok pontot?? .... Előző érettségikben azért megadták külön pontban, ha 2 választ várnak egy kérdésben, ezért nem is gondolkoztam máson.
Én a kristályvizes számolást rontottam el eléggé...:( :DD nem tudom hogyan....
Nektek hogy sikerült a megoldókulcs alapján? Én olyan 80% körül számoltam, de a számolásoktól függ...valamire nem nagyon emlékeztem mi jött ki.
Mielőtt valaki jönne a rosszindulatú szöveggel, hogy mért ír ide olyan akinek "jó lett"...(ez is relatív), elmondanám, hogy tavaly nem sikerült bejutnom oda ahova szerettem volna, tanultam, gyakoroltam egy csomót, 42 emelt próbaérettségit csináltam meg, újraérettségiztem. Nem irigylem az idei 2emeltezőket, nem lehetett könnyű. :D És nem vagyok stréber, csak vannak céljaim. ;) SOTE ÁOK :) !

Üdv: Julcsi
Szerintem csak a diszperziós kötésre nem jár, én is csak azt írtam..1 helyes megoldásért nem hiszem, hogy járna pont, mert fél pontot nem adnak..A kristályvizes nekem szerencsére kijött, de az elektrolízises példát elrontottam :/ De összességében 75-80 % közöttinek tippelem javítókulcs alapján, szóval örülök neki nagyon :) DE-GYTK :))

julcsi

Hozzászólás Szerző: julcsi » 2013.05.16. 10:23

Sziasztok!! :) /új vagyok az oldalon/

Ha a megoldókulcsban (4/7) táblázatos feladatban csak diszperziós kötést írtam, akkor nem jár a pont ? :( Sőt, mivel 2 válasz ér 1pontot az előtte lévőért se kapok pontot?? .... Előző érettségikben azért megadták külön pontban, ha 2 választ várnak egy kérdésben, ezért nem is gondolkoztam máson.
Én a kristályvizes számolást rontottam el eléggé...:( :DD nem tudom hogyan....
Nektek hogy sikerült a megoldókulcs alapján? Én olyan 80% körül számoltam, de a számolásoktól függ...valamire nem nagyon emlékeztem mi jött ki.
Mielőtt valaki jönne a rosszindulatú szöveggel, hogy mért ír ide olyan akinek "jó lett"...(ez is relatív), elmondanám, hogy tavaly nem sikerült bejutnom oda ahova szerettem volna, tanultam, gyakoroltam egy csomót, 42 emelt próbaérettségit csináltam meg, újraérettségiztem. Nem irigylem az idei 2emeltezőket, nem lehetett könnyű. :D És nem vagyok stréber, csak vannak céljaim. ;) SOTE ÁOK :) !

Üdv: Julcsi

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.05.15. 18:42

Megoldásaim írta:
Vendég írta:Ez a - 366 kJ hogy jött ki? Nekem ott 7000 valamennyi lett és az előző részben kiszámolt égéshő (3000 valamennyi) felhasználásával számoltam. Az elektrolízisben sem egyezik az eredmény. Nekem ott 100%-al (2-szer annyi) gáz keletkezett az anódon. Azt hogy számoltátok? Én kiszámoltam először azt, hogy 0,16 mól gáz keletkezik a katódon, aztán, hogy mennyi idő kellett a teljes Cu mennyiség leválasztásához, aztán azt, hogy mennyi a 0,16 mól H2 leválasztásához, az időket összeadtam, aztán ebből kiszámoltam, hogy hány gramm O2 keletkezett, és azt megnéztem, hogy hány mól, és elosztottam a 0,16-al. De a többi nekem is annyi.
A reakcióhő a keletkezett anyagok képződéshőjének az összege mínusz a kiindulási anyagok képződéshőjének összege. Mivel az O2 képződéshője 0kJ/mol, ezért az égetendő anyag képződéshője (előbbi egyenletet átrendezve) = keletkezett anyagok képződéshőjének összege MÍNUSZ a reakcióhő. HOHÓ, a reakcióhő NEGATÍV előjelű, mert ott volt, hogy ennyi energia SZABADULT FEL. A kel. anyagok képz. hőjének összege szintén negatív lesz. -3xyz kJ/mol - (-3aby kJ/mol) = -366 kJ/mol. (Bocs az xyz-ért meg abc-ért, simán számok azok is csak nem emlékszem rájuk).

Az elektrolízises elméleti háttere: először egyszerre keletkezik Cu a katódon és O2 az anódon. Amikor minden Cu kivált, akkor a katódon már nem az válik ki (nyilván, mivel több már nincs), hanem ott is vízbontás történik és ott H2 fejlődik. Ezalatt az anódon tovább fejlődik az O2. Tehát nem kell mindent mindennel összeadni, mert párhuzamosan mennek a reakciók.
Köszönöm, az elsőt tényleg benéztem, de az elektrolízisesnek nekem is jónak kellene lenni.

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.05.15. 18:16

Vendég írta:Ez a - 366 kJ hogy jött ki? Nekem ott 7000 valamennyi lett és az előző részben kiszámolt égéshő (3000 valamennyi) felhasználásával számoltam. Az elektrolízisben sem egyezik az eredmény. Nekem ott 100%-al (2-szer annyi) gáz keletkezett az anódon. Azt hogy számoltátok? Én kiszámoltam először azt, hogy 0,16 mól gáz keletkezik a katódon, aztán, hogy mennyi idő kellett a teljes Cu mennyiség leválasztásához, aztán azt, hogy mennyi a 0,16 mól H2 leválasztásához, az időket összeadtam, aztán ebből kiszámoltam, hogy hány gramm O2 keletkezett, és azt megnéztem, hogy hány mól, és elosztottam a 0,16-al. De a többi nekem is annyi.
Negatív reakcióhővel számoltál? Először nekem is 7000 valamennyi jött ki, utána vettem észre hogy az a hőmennyiség felszabadul és átszámoltam negatív értékkel. Hát majd meglátjuk, mi lesz a megoldókulcsban!
Az elektrolízisnél nekem is kétszeres mennyiség jött ki, de most gondolkoztam el rajta, hogy lehet nem számoltam a rézzel...Kiszámoltam az elektronok mólját és az alapján a gázokét is.

Megoldásaim

Hozzászólás Szerző: Megoldásaim » 2013.05.15. 18:14

A reakcióhő a keletkezett anyagok képződéshőjének az összege mínusz a kiindulási anyagok képződéshőjének összege. Mivel az O2 képződéshője 0kJ/mol, ezért az égetendő anyag képződéshője (előbbi egyenletet átrendezve) = keletkezett anyagok képződéshőjének összege MÍNUSZ a reakcióhő. HOHÓ, a reakcióhő NEGATÍV előjelű, mert ott volt, hogy ennyi energia SZABADULT FEL. A kel. anyagok képz. hőjének összege szintén negatív lesz. -3xyz kJ/mol - (-3aby kJ/mol) = -366 kJ/mol. (Bocs az xyz-ért meg abc-ért, simán számok azok is csak nem emlékszem rájuk).

Az elektrolízises elméleti háttere: először egyszerre keletkezik Cu a katódon és O2 az anódon. Amikor minden Cu kivált, akkor a katódon már nem az válik ki (nyilván, mivel több már nincs), hanem ott is vízbontás történik és ott H2 fejlődik. Ezalatt az anódon tovább fejlődik az O2. Tehát nem kell mindent mindennel összeadni, mert párhuzamosan mennek a reakciók.

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.05.15. 18:04

lala írta:imádom amikor a stréberek beírják az ilyen fórumokra az összes helyes eredmény majd mentegetik magukat hogy "jaj ez nem biztos hogy jó"....GYÖKÉR.
Jól vettem le az írásodból, hogy azért gyökereztél le, mert nekem kijöttek az eredmények, és neked nem? Azért írtam, hogy nem biztos hogy jó, mert nem voltam bennük biztos, mivel nem láttam még a megoldókulcsot. Egyébként tök rég hallottam a stréber szót, köszönöm hogy eszembe juttattad, sok jó emléket idézett fel, megyek is vissza tanulni pápáááááá :D :D :D

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.05.15. 18:04

Ez a - 366 kJ hogy jött ki? Nekem ott 7000 valamennyi lett és az előző részben kiszámolt égéshő (3000 valamennyi) felhasználásával számoltam. Az elektrolízisben sem egyezik az eredmény. Nekem ott 100%-al (2-szer annyi) gáz keletkezett az anódon. Azt hogy számoltátok? Én kiszámoltam először azt, hogy 0,16 mól gáz keletkezik a katódon, aztán, hogy mennyi idő kellett a teljes Cu mennyiség leválasztásához, aztán azt, hogy mennyi a 0,16 mól H2 leválasztásához, az időket összeadtam, aztán ebből kiszámoltam, hogy hány gramm O2 keletkezett, és azt megnéztem, hogy hány mól, és elosztottam a 0,16-al. De a többi nekem is annyi.

Lezárt