2014 májusi kémia érettségi feladatai - EMELT

Korábbi érettségi feladatsorok, egyéb témák
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Lezárt
Csilla01

Re: 2014 májusi kémia érettségi feladatai - EMELT

Hozzászólás Szerző: Csilla01 » 2014.06.06. 13:53

Sziasztok!

Aki volt már szóbelizni, megírná, hogy miket húzott?
Nagyon sok sorstársunkon segítene vele. :)

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2014.05.27. 09:44

reagált a tételkészítő bizottság, a posztot frissítettük
gbr írta:Sajnos az idei emelt szintű kémia írásbelibe is becsúszott egy-két ellentmondásos kérdés illetve megoldás:
:arrow: https://kemiaerettsegi.hu/blog/index.ph ... tmondasai/

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2014.05.22. 17:50

Sajnos az idei emelt szintű kémia írásbelibe is becsúszott egy-két ellentmondásos kérdés illetve megoldás:
:arrow: https://kemiaerettsegi.hu/blog/index.ph ... tmondasai/

pszi

Hozzászólás Szerző: pszi » 2014.05.22. 00:25

Köszönöm! :)
gbr írta:
pszi írta:Az alábbi standard elektródpotenciál értékeket találtam: az adatok vizes közegre vonatkoznak.
E°(Sn2+/Sn)=-0,14V
E°(Fe2+/Fe)=-0,44V
E°(Fe3+/Fe)=-0,037V.

A tesztkérdések között, az ónnal bevont vaslemez kérdése... Nem írja, hogy oxigéntől elzárt térben. Már pedig, ha van oxigén és nedvesség, akkor nem rozsda keletkezik? A rozsda +3-as oxidációs állapotú vasat tartalmaz. Akkor a kérdésre nem a E°(Fe3+/Fe)=-0,037V érték alapján kellene válaszolni? Mert ez esetben passzív védelemről lenne szó, s nem a "C" lenne a helyes válasz.
Máshogy: Ha a "C" a helyes válasz, miért biztos, hogy Fe(II)-ionok keletkeznek?
Ha érintkezik a két fém, akkor azonos potenciálra kerülnek. A kettő közül az fog oxidálódni, amelyiknek az oxidációja könnyebb. A lehetséges oxidációs folyamatok közül a Fe -> Fe2+ átalakulás standardpotenciálja a legkisebb, ami azt jelent, hogy ez megy a legkönnyebben. Tehát a két fém közül a vas lesz az anód (amelyiken oxidáció történik). Aztán persze továbboxidálódhat Fe3+ ionná a levegő oxigénjének hatására. Továbbá az A,B,D,E válaszok közül egyik sem jó.

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2014.05.21. 23:55

pszi írta:Az alábbi standard elektródpotenciál értékeket találtam: az adatok vizes közegre vonatkoznak.
E°(Sn2+/Sn)=-0,14V
E°(Fe2+/Fe)=-0,44V
E°(Fe3+/Fe)=-0,037V.

A tesztkérdések között, az ónnal bevont vaslemez kérdése... Nem írja, hogy oxigéntől elzárt térben. Már pedig, ha van oxigén és nedvesség, akkor nem rozsda keletkezik? A rozsda +3-as oxidációs állapotú vasat tartalmaz. Akkor a kérdésre nem a E°(Fe3+/Fe)=-0,037V érték alapján kellene válaszolni? Mert ez esetben passzív védelemről lenne szó, s nem a "C" lenne a helyes válasz.
Ha érintkezik a két fém, akkor azonos potenciálra kerülnek. A kettő közül az fog oxidálódni, amelyiknek az oxidációja könnyebb. A lehetséges oxidációs folyamatok közül a Fe -> Fe2+ átalakulás standardpotenciálja a legkisebb, ami azt jelent, hogy ez megy a legkönnyebben. Tehát a két fém közül a vas lesz az anód (amelyiken oxidáció történik). Aztán persze továbboxidálódhat Fe3+ ionná a levegő oxigénjének hatására. Továbbá az A,B,D,E válaszok közül egyik sem jó.

pszi

Hozzászólás Szerző: pszi » 2014.05.21. 19:17

Az alábbi standard elektródpotenciál értékeket találtam: az adatok vizes közegre vonatkoznak.
E°(Sn2+/Sn)=-0,14V
E°(Fe2+/Fe)=-0,44V
E°(Fe3+/Fe)=-0,037V.

Máté

Hozzászólás Szerző: Máté » 2014.05.16. 18:16

Uhh, tényleg a feladatban az egyenletben is ott van h szilárd a keletkező anyag... Köszi szépen, azt hittem legalább a kénsavnak megadja magát és feloldódik... Na mindegy, köszi :)

asqr

Hozzászólás Szerző: asqr » 2014.05.16. 16:58

asqr írta:A fém(ionok) egyik állapotban sincsenek az oldatban. És/Vagy fémólom, és/vagy ólom-dioxid és/vagy ólom-szulfát csapadék(!!!) formájában vannak jelen.
Máté írta:Sziasztok,
Nekem az ólomakumulátoros felad számolós részével van egy kis bajom...
A feladat úgy szól hogy az oldat tömege 800g és aztán elkezdjük az elektrolízist. Ilyenkor az oldatban van H2O H2SO4 és PbSO4. Elkezdünk elektrolizálni. Ahogy én gondolkodtam az oldat teljes tömege nem fog változni, csak a C részben kiszámolt Pb és PbO2 (77+89,3) grammal (a végeredmény 633.4gr), mert ugye csak ezek válnak ki. Ezek után megnéztem hogy hány mol Kénsav keletkezik kiszámoltam a tömegét és hozzáadtam a az eredeti 160grammhoz és ebből számoltam egy tömegszázalékot. Valaki fel tudna világosítani, hogy hol hibáztam? A javítókulcs nem igen számol a kiváló fémmel, ami sztem baj. Rosszul látom? Előre is köszi. Máté

asqr

Hozzászólás Szerző: asqr » 2014.05.16. 16:57

A fém(ionok) egyik állapotban sincsenek az oldatban. Vagy fémólom, vagy ólom-oxid vagy ólom-szulfát csapadék(!!!) formájában vannak jelen.
A feladat úgy szól hogy az oldat tömege 800g és aztán elkezdjük az elektrolízist. Ilyenkor az oldatban van H2O H2SO4 és PbSO4. Elkezdünk elektrolizálni. Ahogy én gondolkodtam az oldat teljes tömege nem fog változni, csak a C részben kiszámolt Pb és PbO2 (77+89,3) grammal (a végeredmény 633.4gr), mert ugye csak ezek válnak ki. Ezek után megnéztem hogy hány mol Kénsav keletkezik kiszámoltam a tömegét és hozzáadtam a az eredeti 160grammhoz és ebből számoltam egy tömegszázalékot. Valaki fel tudna világosítani, hogy hol hibáztam? A javítókulcs nem igen számol a kiváló fémmel, ami sztem baj. Rosszul látom? Előre is köszi. Máté

Lolni

Hozzászólás Szerző: Lolni » 2014.05.16. 13:48

Énis ugyanígy számoltam.... Szerintem is így lett volna evidens

Lezárt