pH-számítás

Mindenféle kémiai számítási feladat, ami az érettségin vagy a suliban előfordulhat.
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Lezárt
gbr
moderátor

Re: pH-számítás

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.11.04. 19:48

Lazlo írta:Sziasztok. nemtudjátok nekem leirni a pH kiszámításának az egyenletét?
A pH a H+ ion koncentrációjának logaritmusa, mínusz előjellel:
pH = -lg[H+]

Lazlo

pH-számítás

Hozzászólás Szerző: Lazlo » 2009.11.03. 19:05

Sziasztok. nemtudjátok nekem leirni a pH kiszámításának az egyenletét? mert azt tudom hogy van a tömegszázalékhoz is meg a molszázalékhoz, de ehhez nem találtam. remélem valaki tud segiteni.
elöre is köszönöm

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.10.15. 13:51

Ez itt offtopik téma, úgyhogy ha gondolod, keress meg privátban.
u2melinda írta:Több tonna (legyen 100 t) 2,5 pH-jú 50 %-os nedvesség-tartalommal rendelkező anyagot kell közömbösíteni.

u2melinda

Hozzászólás Szerző: u2melinda » 2009.09.29. 11:56

Először is köszönöm válaszod!
Valóban nem mindegy milyen mennyiségben kell közömbösíteni az anyagot.
Több tonna (legyen 100 t) 2,5 pH-jú 50 %-os nedvesség-tartalommal rendelkező anyagot kell közömbösíteni.
Azt szeretném megtudni, hogyan kell kiszámolni és milyen anyaggal lehet elvégezni a közömbösítést.
Ugye az látható, hogy nem híg anyagról van szó. Azt meg tudom oldani, hogy a két anyagot homogénné keverjem, ezért gondoltam mészre.
Köszönöm előre! :)

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.09.17. 13:43

u2melinda írta:Hogyan lehet egy kb. 50%-os nedvesség-tartalommal rendelkező anyagot, aminek a pH-ja 2,5 körüli (sajnos nem tudom pontosan) semlegesíteni és mivel? Perlit, zeolit, mész, vagy más egyéb? Ha igen, milyen formában kell a lúgos közegnek lennie?
A válasz attól függ, hogy mi a cél és mekkora a mennyiség. Nem mind1, hogy mondjuk kiömlött anyagot kell semlegesíteni kárelhárítási céllal tonnás méretben, vagy egy pár grammos mintát analitikai célból lúggal titrálni. És mindezt a gyakorlatban kell-e tenni, vagy csak egy OKTV feladatban, papíron. Szóval próbálj egy kicsit több konkrétumot írni.

u2melinda

Hozzászólás Szerző: u2melinda » 2009.09.17. 09:24

Szia/sziasztok!

Kérdésem a következő lenne:
Hogyan lehet egy kb. 50%-os nedvesség-tartalommal rendelkező anyagot, aminek a pH-ja 2,5 körüli (sajnos nem tudom pontosan) semlegesíteni és mivel? Perlit, zeolit, mész, vagy más egyéb? Ha igen, milyen formában kell a lúgos közegnek lennie?

A választ előre is köszönöm! :)

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2009.06.08. 18:17

Helo!

Köszi. Na így már elgondolkodtató. Sztem ha még 1x átolvasom érthető lesz. (bár már így is dereng) :D

Nem érettségire tanulom. Találtam egy egyetemi fel.sort, nagyrészt oanok vannak benne amiket (középszintűre készültem!) meg tudtam oldani. Kivéve ezt. Szal kb oanok amik a követelményrendszerbe "illenek". Ezek ien alapozós feladatsorok asszem. Ha kell írd meg és belinkelem, v. elküldöm mailben.

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.06.08. 12:53

Íme a levezetés:
Két egyensúlyt kell figyelembe venni:
a) ecetsav (AcOH-nak jelölöm) disszociációja:
AcOH + H2O = AcO- + H3O+
b) acetátionok (AcO-) hidrolízise:
AcO- + H2O = AcOH + OH-

Legyen az ecetsav kiindulási koncentrációja c(sav), a nátrium-acetáté pedig c(só).
Feltéve, hogy az egyikből x, a másikból y mol/dm3 alakul át a fenti egyenletek szerint, az egyensúlyi koncentrációk:
[AcOH] = c(sav) - x + y ≈ c(sav)
[AcO-] = c(só) + x - y ≈ c(só)
A közelítés csak akkor érvényes, ha c(sav) és c(só) azonos nagyságrendben van és az oldat nem túl híg.
Ezeket beírjuk a disszociációs állandóba:
K(sav) = [AcO-][H+] / [AcOH] = c(só) / c(sav) × [H+]
Átrendezve:
[H+] = K(sav) × c(sav)/c(só)
Ebből logaritmust számolva és beszorozva (-1)-gyel:
pH = pK(sav) + lg[c(só)/c(sav)]

De remélem ezt nem az érettségire tanulod, mert oda nem kell:)

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2009.06.06. 17:05

Alkalmazni tényleg nem bonyolult. :D
Köszi!

Ha van időd akkor szívesen elolvasnám a levezetést is.

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.06.01. 16:27

Ez a savas pufferekre vonatkozó általános képlet. Szerintem nem bonyolult. Ha érdekel a képlet levezetése is, szólj, és bepötyögöm azt is.
Vendég írta:Köszönöm a segítséget!
Egy kicsit bonyolult így első ránázásre. Még átrágom magam rajta.

Lezárt