Szerves kémia

Az elmélettel kapcsolatos kérdéseket itt lehet megbeszélni. Hogy mi az elmélet? Minden, ami nem számítás, és nem kell hozzá labor! 8-)
Válasz küldése
Jens

Re: Szerves kémia

Hozzászólás Szerző: Jens » 2016.01.21. 15:41

Greenwood írta:Hali!
Ha az írásbelin (esetleg szóbelin) a feladat "szerkezeti/konstitúciós képletet" kér, akkor a javítótanár elfogadhatja a -megfelelő- vonalképletet? A javítási-értékelési útmutatók általában semmilyen szerkezeti képletet nem tartalmaznak.
A vonalképlet a szerkezeti képlet egyik fajtája, így nem lehet belekötni, ha ezt használod. De ha félsz, hogy a javító esetleg nem ismeri (nem valószínű), rajzolj atomcsoportos képletet, a javítási útmutatóban is rendszerint ez van.

Greenwood

Hozzászólás Szerző: Greenwood » 2016.01.20. 22:09

Hali!
Ha az írásbelin (esetleg szóbelin) a feladat "szerkezeti/konstitúciós képletet" kér, akkor a javítótanár elfogadhatja a -megfelelő- vonalképletet? A javítási-értékelési útmutatók általában semmilyen szerkezeti képletet nem tartalmaznak.

fritz

Hozzászólás Szerző: fritz » 2013.06.06. 18:57

Vendég írta:Sziasztok! Lenne egy kérdésem amit a mintatételeknél találtam. Ti milyen reakcióval állítanátok elő but-1-én ből but-2-én-t?
Válaszokat előre is köszi!
pl. HBr addíció (2-brómbutén lesz), majd elimináció

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.06.06. 17:08

Sziasztok! Lenne egy kérdésem amit a mintatételeknél találtam. Ti milyen reakcióval állítanátok elő but-1-én ből but-2-én-t?
Válaszokat előre is köszi!

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.06.03. 23:28

Vendég írta:
Andi írta:Melyik a legkisebb C atomszámú királis alkán és miért?
Szerintem az etil-metil-propilmetán. Mivel alkán, csak C és H lehet benne, a szén 4 kötésére sorban felteszed a csoportokat: H, CH3, C2H5, C3H7
Aminek persze a normálisabb neve a 3-metilhexán :D

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2013.06.03. 23:27

Andi írta:Melyik a legkisebb C atomszámú királis alkán és miért?
Szerintem az etil-metil-propilmetán. Mivel alkán, csak C és H lehet benne, a szén 4 kötésére sorban felteszed a csoportokat: H, CH3, C2H5, C3H7

Andi

Hozzászólás Szerző: Andi » 2013.06.03. 20:32

Melyik a legkisebb C atomszámú királis alkán és miért?

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2013.05.13. 17:44

Kicsit korrigálnom kell az előző hozzászólásom, ui. elnéztem az éter móltömegét, nem 46 hanem 72 :mrgreen:
Továbbá az érettségi anyagban úgy szerepel, hogy csak diszperziós kölcsönhatások vannak benne, tehát a vizsgára ezt kell tudnod.
Ezt valamennyire alátámasztja, hogy a forráspontja nagyon közel áll a közel azonos móltömegű pentánéhoz. A valóságban azonban mégsem tekinthető teljesen apolárisnak, ui. van dipólusmomentuma. Tehát a könyvednek is igaza van. Érdemes megnézni az alábbi táblázatot, ahol kb. azonos móltömegű vegyületek olvadás- és forráspontjai valamint dipólusmomentumai szerepelnek. (A bután-1-ol forráspontja természetesen a hidrogénkötések és nem a dipólusmomentum miatt kiemelkedően magas.)
vegyületképletmóltömegolv. pontforráspontdipólusmomentum
pentánC5H1272-130360
dietil-éterC4H10O74-116351,15
metil-acetátC3H6O274-98571,69
bután-1-olC4H10O74-901181,66
gbr írta:Jó lenne azt is tudni, hogy milyen feladatról és milyen megoldókulcsról van szó (milyen könyvben, hol szerepel). A formaldehid molekulái között egyértelműen nincsenek H-kötések, tehát ez a válasz hibás. A dietil-éterről megoszlanak a vélemények. Szerintem enyhén dipólusos, amit a tulajdonságai is alátámasztanak:
- vízben kismértékben oldódik (néhány százalékban, megjegyzem, az érettségire csak azt kell tudnod, hogy vízzel nem elegyedik)
- 46-os móltömeggel szobahőmérsékleten folyadék, míg a bután, amiben tisztán diszperziós kölcsönhatások vannak, 58-as móltömeggel is gáz halmazállapotú, és csak a 74-es móltömegű pentán lesz folyadék.
csaletta írta:A dietil-éterben a legerősebb másodrendű kötőerő a diszperziós kötés egy feladat megoldókulcsa szerint,de a tankönyvben én úgy tanultam,hogy nagyon gyenge dipólus-dipólus kh. jön létre a molekulák között.Akkor most melyik a hibás?
A másik pedig az,hogy ugyanebben a feladatban a megoldókulcsban az szerepel,hogy a formaldehid molekulái között H-kötések jönnek létre,miközben én a tk-ből azt tanultam,hogy az aldehidek csak akceptorai lehetnek a H-kötéseknek,és molekuláik között nem alakul ki H-kötés,csak dip-dip kh. Most akkor hogy van ez?

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2013.05.13. 09:24

Jó lenne azt is tudni, hogy milyen feladatról és milyen megoldókulcsról van szó (milyen könyvben, hol szerepel). A formaldehid molekulái között egyértelműen nincsenek H-kötések, tehát ez a válasz hibás. A dietil-éterről megoszlanak a vélemények. Szerintem enyhén dipólusos, amit a tulajdonságai is alátámasztanak:
- vízben kismértékben oldódik (néhány százalékban, megjegyzem, az érettségire csak azt kell tudnod, hogy vízzel nem elegyedik)
- 46-os móltömeggel szobahőmérsékleten folyadék, míg a bután, amiben tisztán diszperziós kölcsönhatások vannak, 58-as móltömeggel is gáz halmazállapotú, és csak a 74-es móltömegű pentán lesz folyadék.
csaletta írta:A dietil-éterben a legerősebb másodrendű kötőerő a diszperziós kötés egy feladat megoldókulcsa szerint,de a tankönyvben én úgy tanultam,hogy nagyon gyenge dipólus-dipólus kh. jön létre a molekulák között.Akkor most melyik a hibás?
A másik pedig az,hogy ugyanebben a feladatban a megoldókulcsban az szerepel,hogy a formaldehid molekulái között H-kötések jönnek létre,miközben én a tk-ből azt tanultam,hogy az aldehidek csak akceptorai lehetnek a H-kötéseknek,és molekuláik között nem alakul ki H-kötés,csak dip-dip kh. Most akkor hogy van ez?

csaletta

Hozzászólás Szerző: csaletta » 2013.05.12. 16:51

A dietil-éterben a legerősebb másodrendű kötőerő a diszperziós kötés egy feladat megoldókulcsa szerint,de a tankönyvben én úgy tanultam,hogy nagyon gyenge dipólus-dipólus kh. jön létre a molekulák között.Akkor most melyik a hibás?

Válasz küldése