Kémia érettségi kísérletek - EMELT SZINT

Mindenféle kémiai kísérlet, ami akár az érettségin, akár az iskolában, akár máshol 8-) előfordul
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Lezárt
Jens

Re: Kémia érettségi kísérletek - EMELT SZINT

Hozzászólás Szerző: Jens » 2014.06.07. 01:24

Fanni írta:Sziasztok! a 38.kísérletnél szeretnék segítséget kérni :)
38. Öntsön kevés vas(III)-klorid-oldatot két kémcső
be, majd adagoljon az egyikhez változásig nátrium-hidroxid-oldatot. Ennek a kémcsőnek a tartalmához ezután adagoljon sósavat. A másik kémcsőben lévő vas(III)-klorid-oldathoz adagoljon kevés kálium-jodid-oldatot, majd öntsön kb. 1 cm3 benzint (hexánt) a rendszerhez és rázza össze. Ismertesse az összes megfigyelését és magyarázza a tapasztaltakat!
első kémcsőben vas-hidroxid csapadék keletkezik (vörösesbarna), sósav oldja
másodikban jód keletkezik (a vas(III) oxidálja a jodidiont), ami átoldódik a benzines fázisba lila színnel

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2014.06.06. 19:31

Fif írta:Elküldtem egy pár kísérletet, ahogy lesz időm, folyamatosan küldöm, amennyit csak tudok ;)
Fif! Ha szépen megkérlek, nekem is át tudnád küldeni a kísérletek közül a 21-est, a 18-ast és a 24-est, ha adok egy e-mail címet?

Fanni

Hozzászólás Szerző: Fanni » 2014.06.06. 10:49

Sziasztok! a 38.kísérletnél szeretnék segítséget kérni :)
38. Öntsön kevés vas(III)-klorid-oldatot két kémcső
be, majd adagoljon az egyikhez változásig nátrium-hidroxid-oldatot. Ennek a kémcsőnek a tartalmához ezután adagoljon sósavat. A másik kémcsőben lévő vas(III)-klorid-oldathoz adagoljon kevés kálium-jodid-oldatot, majd öntsön kb. 1 cm3 benzint (hexánt) a rendszerhez és rázza össze. Ismertesse az összes megfigyelését és magyarázza a tapasztaltakat!
Szükséges eszközök és anyagok:

műanyag tálca

2 db üres kémcső

kémcső állvány

vas(III)-klorid-ol
dat (0,5 mol/dm3)

nátrium-hidroxid-oldat (1 mol/dm3)

sósav (1 mol/dm3)

kálium-jodid-oldat (0,5 mol/dm3)

benzin (vagy hexán)

desztillált víz

védő szemüveg

gumikesztyű

hulladékgyűjtő

Köszönöm! :))

Fif

Hozzászólás Szerző: Fif » 2014.06.05. 21:57

Elküldtem egy pár kísérletet, ahogy lesz időm, folyamatosan küldöm, amennyit csak tudok ;)

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2014.06.05. 21:20

bocsi...
reka.zsuzsa@yahoo.com
Vendég írta:reka.zsussa@yahoo.com a mailcímem, nagyon köszönöm a segítséget. Ha írsz, tudni fogom te vagy és megbeszélhetjük a részleteket.
Fif írta:Zsuzsa9 ! én holnap megyek szóbelizni, és még van pár átnézni valóm, de amint ráérek nagyon szívesen segítek neked !

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2014.06.05. 21:20

reka.zsussa@yahoo.com a mailcímem, nagyon köszönöm a segítséget. Ha írsz, tudni fogom te vagy és megbeszélhetjük a részleteket.
Fif írta:Zsuzsa9 ! én holnap megyek szóbelizni, és még van pár átnézni valóm, de amint ráérek nagyon szívesen segítek neked !

Fif

Hozzászólás Szerző: Fif » 2014.06.05. 20:19

Zsuzsa9 ! én holnap megyek szóbelizni, és még van pár átnézni valóm, de amint ráérek nagyon szívesen segítek neked !

Zsuzsa9

Hozzászólás Szerző: Zsuzsa9 » 2014.06.05. 18:20

Nyílván próbálkozom, és amit tudok,azt ki is dolgozom. Amiben elakadok vagy nem vagyok biztos és nem találtam meg sehol, azokat soroltam fel. Számomra is csalódás,hogy nem elég alapos a kémiatudásom ahhoz,hogy mindegyik kísérletet egyedül kidolgozzam, de ennek ellenére még a hátralevő egy napban szeretném legalább egyszer átnézni mindegyiket, főleg azokat amiket nem tudtam egyedül kidolgozni.
Köszönöm a tippet, keresgélek tovább.
Reeves írta:Épp azért tanultál min. (fél)éven keresztül kémiát, hogy tudd értelmezni, elvégezni ezeket a kísérleteket. Persze a kémia tanulása során is fontos, sőt nagyon fontos a kísérletezés,de mára már bizonyára rendesen felkészültél...
A neten sok-sok tételkidolgozást találhatsz és a YouTube-on is fent van nagyon sok kísérlet videója (ha nem is a legjobb formában)!! Egy dologra figyelj, hogy a neten sokszor az egy évvel ezelőtti sorszámozásokkal vannak fent a tételek, és persze van ami nincs fent, max ilyen fórumokon (Itt is érdemes visszaolvasni).
Zsuzsa9 írta:Valaki elküldené a 28,29,34,35,36,37,38,40,42,43,44,45,46,47,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,63,64,66,69. kísérleteket? Legalább azt,hogy mi fog történni a kísérlet során...
(Nem panaszkodásként, csak megemlítem, hogy a suliban nincs kémialabor így elvégezni őket egyáltalán nincs lehetőségem. Szeretnék legalább tisztában lenni a várható eredményekkel és azok magyarázatával.
Tudom,hogy már alig van időm,főleg ezért a sürgős segítség most jól jönne :D)
A reka.zsuzsa@yahoo.com címre, vagy ide is, bármelyik kísérlet megoldását küldhetitek. Köszönöm!

Reeves

Hozzászólás Szerző: Reeves » 2014.06.05. 17:58

Épp azért tanultál min. (fél)éven keresztül kémiát, hogy tudd értelmezni, elvégezni ezeket a kísérleteket. Persze a kémia tanulása során is fontos, sőt nagyon fontos a kísérletezés,de mára már bizonyára rendesen felkészültél...
A neten sok-sok tételkidolgozást találhatsz és a YouTube-on is fent van nagyon sok kísérlet videója (ha nem is a legjobb formában)!! Egy dologra figyelj, hogy a neten sokszor az egy évvel ezelőtti sorszámozásokkal vannak fent a tételek, és persze van ami nincs fent, max ilyen fórumokon (Itt is érdemes visszaolvasni).
Zsuzsa9 írta:Valaki elküldené a 28,29,34,35,36,37,38,40,42,43,44,45,46,47,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,63,64,66,69. kísérleteket? Legalább azt,hogy mi fog történni a kísérlet során...
(Nem panaszkodásként, csak megemlítem, hogy a suliban nincs kémialabor így elvégezni őket egyáltalán nincs lehetőségem. Szeretnék legalább tisztában lenni a várható eredményekkel és azok magyarázatával.
Tudom,hogy már alig van időm,főleg ezért a sürgős segítség most jól jönne :D)
A reka.zsuzsa@yahoo.com címre, vagy ide is, bármelyik kísérlet megoldását küldhetitek. Köszönöm!

Reeves

Hozzászólás Szerző: Reeves » 2014.06.05. 17:53

http://cms.sulinet.hu/get/d/fd51734b-7d ... 0018_n.jpg
Vendég11 írta:A 35. kísérlet(régi számozás) elején egy szűrletet kell készíteni. Valaki nem tud esetleg egy videót erről küldeni nekem? Vagy egy leírást, hogy kell szűrletet készíteni ?
Előre is köszi!

Lezárt