Kémia érettségi kísérletek - EMELT SZINT

Mindenféle kémiai kísérlet, ami akár az érettségin, akár az iskolában, akár máshol 8-) előfordul
Fórum szabályok
Ez a fórum jelenleg zárva van, a korábbi hozzászólásokat olvashatod, de nem lehet új posztot beküldeni
Lezárt
gbr
moderátor

Re: Kémiai kísérletek

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.08.28. 11:41

Megerősíteni nem tudlak, mert egyelőre könyvesboltban nem találom ezt a könyvet, emlékeim szerint a kísérletek magyarázata helyenként túlmegy a középiskolás szinten (azaz az érettségire nem kell annyit tudni), és a kísérletek is változtak a könyv megjelenése óta. De én csak pár oldalt olvastam belőle, valaki engem is megerősíthetne, hogy igazam van-e :)
Jandra írta:A kísérletek áttekintéséhez találtam egy könyvet :
(cím, szerző)Saját kémialaborom a sikeres érettségihez -Czirók Ede
Valaki megtud benne erősíteni, hogy ez használható-e, vagy ne vegyem meg?

Jandra

Hozzászólás Szerző: Jandra » 2009.08.21. 16:34

Helo!

A kísérletek áttekintéséhez találtam egy könyvet :
(cím, szerző)Saját kémialaborom a sikeres érettségihez -Czirók Ede
Valaki megtud benne erősíteni, hogy ez használható-e, vagy ne vegyem meg?

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.06.04. 21:11

ili írta:hello!
Valaki letudná ide írni a 12es kisérlet megoldását?szombaton vizságzom, fontos lenne...köszi
A 12-es emelt szintű kísérletre gondolsz?
A mérőhengerrel kimérsz 10 ml-t a fenolftaleines (piros) 0,1 M NaOH oldatból az egyik üres főzőpohárba. Ezután az ismeretlen savból hozzáadsz először 0,5 ml-t (másik mérőhengerrel kimérve). Ha elszíntelenedik a fenolftalein, akkor ez az 1 mol/dm3 kénsav volt, mert ez (mivel kétértékű sav, és 10x töményebb) 20-szor akkora térfogatú 0,1 M NaOH oldatot közömbösít.
Ha nem színteleníti el, hozzáadsz még 0,5 ml-t a savból (most már összesen 1 ml). Ha elszínteleníti, akkor ez az 1 M HCl volt, mert az 10x mennyiségű 0,1 M NaOH-t közömbösít.
És ígx tovább, ha nem színtelenedik el, hozzáadsz még 4 ml savat (ekkor már összesen 5 ml van benne), ha elszínteleníti, akkor ez a 0,1 M kénsav, ha nem, akkor hozzáadsz még 5 ml-t (összesen 10), ha elszínteleníti stb stb

ili

Hozzászólás Szerző: ili » 2009.06.04. 17:52

hello!

Valaki letudná ide írni a 12es kisérlet megoldását?szombaton vizságzom, fontos lenne...köszi

maistroo

Hozzászólás Szerző: maistroo » 2009.06.02. 12:59

Jaa igen, egyébként emelteztem. Már harmadszor :) Ez a fazekas kémia nagyon tuti! Köszönöm!

maistroo

Hozzászólás Szerző: maistroo » 2009.06.02. 12:25

Hali! Itt van a 2007-es érettségi kísérleteinek eleje.

http://milanka.hu/zsu/kiserletek/

gbr
moderátor

Hozzászólás Szerző: gbr » 2009.06.01. 23:31

maistroo írta:Hali! Tudsz linket, ahol esetleg le tudom tölteni a követelményben lévő kísérletek megoldásait? Tavaly megtaláltam, de elveszett valahová.
Most viszont sehol sem találom Google-ben. Előre is köszi!
Olyan oldalt nem tudok, ahol minden kísérlet fent van. Néhány link azért:
http://kemia.fazekas.hu (itt még egy korábbi kísérletjegyzék szerinti kísérletek szerepelnek, a lista közben változott)
http://www.weblaboratorium.hu (pár kísérletről van videó és leírás)
Ezek persze mind az emelt szintű érettségire való kísérletek, nem tudom, neked ez kell-e. Ha találsz még linkeket, írd meg ide is! Köszi!

maistroo

Hozzászólás Szerző: maistroo » 2009.05.30. 10:50

Hali! Tudsz linket, ahol esetleg le tudom tölteni a követelményben lévő kísérletek megoldásait? Tavaly megtaláltam, de elveszett valahová.
Most viszont sehol sem találom Google-ben. Előre is köszi!

Lezárt