Durkó Gábor | kémiaérettségi.hu
Az alábbiakban az érettségi követelmények szerint haladva összefoglaltuk, hogy melyik témakörökből milyen számítási feladatokat kell tudni megoldani az írásbeli vizsgán.
Relatív atomtömeg, relatív molekulatömeg, moláris tömeg, anyagmennyiség, Avogadro-állandó, sűrűség. Átszámítás tömeg és anyagmennyiség, részecskeszám és anyagmennyiség, tömeg és térfogat között. Molekulatömeg kiszámítása atomtömegekből a képlet ismeretében.
EMELT SZINTEN: ezen felül tudni kell kiszámítani a relatív atomtömeget az izotópok atomtömegéből és előfordulási arányából.
Avogadro törvénye, gázok moláris térfogata (Vm), gázok sűrűsége és relatív sűrűsége (ρrel vagy d). Átszámítás gázok térfogata és anyagmennyisége között. A sűrűség kifejezése a moláris tömeg és a moláris térfogat hányadosaként (ρ = M/Vm), a relatív sűrűség megegyezik a moláris tömegek hányadosával (d = M1/M2).
Csak EMELT SZINTEN: ideális gázok állapotegyenletének alkalmazása (pV = nRT).
Tömeg-, térfogat- és mólszázalék, anyagmennyiség-koncentráció.
EMELT SZINTEN: tömegtört, térfogattört, anyagmennyiség-tört (móltört) és tömegkoncentráció.
Oldatkészítés vízmentes anyagból és oldószerből; hígítással vagy töményítéssel; oldatok keverésével. Oldhatóság megadása tömegszázalékban és 100 g oldószerre vonatkoztatva.
EMELT SZINTEN: Térfogati kontrakció folyadékok elegyítésénél. Oldatkészítés kristályvizes sókból. Az oldhatóság hőmérsékletfüggésével kapcsolatos számítások vízmentes és kristályvizes sókkal.
BővebbenFolyadékelegyek, porkeverékek tömegszázalékos összetétele. Gázelegyek térfogat- és anyagmennyiség-százalékos összetétele.
EMELT SZINTEN ezen felül: Gázelegyek tömegszázalékos összetétele; oldatok és porkeverékek anyagmennyiség-százalékos összetétele. Kapcsolat a gázelegyek összetétele és átlagos moláris tömege között.
BővebbenTermelési százalék, szennyezettség.
Összegképlet (tapasztalati képlet) meghatározása vegyület tömegszázalékos összetételének ismeretében. Molekulaképlet meghatározása a tömegszázalékos összetétel és a moláris tömeg alapján.
EMELT SZINTEN: Vegyületek összetételének meghatározása reakcióegyenlet alapján.
Reakcióhő, képződéshők, a Hess-tétel alkalmazása.
EMELT SZINTEN: Reakcióhő és képződéshő kiszámítása kötési energia, rácsenergia, hidratációs energia, ionizációs energia, elektronaffinitás felhasználásával, ill. egyszerű körfolyamat segítségével.
BővebbenCsak EMELT SZINTEN: Egyensúlyi állandó kiszámítása az egyensúlyi koncentrációkból. Az egyensúlyi koncentráció, a kiindulási koncentráció és az átalakulási százalék kapcsolata.
BővebbenpH, vízionszorzat fogalma. Erős savak és bázisok vizes oldatának koncentrációja és pH-ja (azokban az esetekben, amikor a pH egész szám).
EMELT SZINTEN: Ksav, Kbázis, α(disszociációfok). Erős és gyenge savak/bázisok pH-jának kiszámítása (akkor is, ha a pH nem egész szám). Sav-bázis titrálások számítása, különböző pH-jú oldatok összekeverése.
BővebbenStandardpotenciál, elektromotoros erő kiszámítása. Elektrolízis tanult vagy a feladatban megadott elektródfolyamatokkal.
EMELT SZINTEN: Faraday-törvények, kapcsolat az áthaladt töltés, az elektronok anyagmennyisége és az elektródokon keletkezett anyagok mennyisége között. Redoxifolyamatok irányának becslése, elektródfolyamatok felírása, elektrolízis.
Bővebben
kémiaérettségi.hu © 2008–2024
Használati feltételek Kapcsolat